Gydytojai
  Gydymo įstaigos

   Inkstų vėžys

   Inkstų vėžys – tai piktybinis inkstų darinys. Dažniausiai serga 50-70 metų žmonės. Vyrai inkstų vėžiu serga dažniau nei moterys. Lietuvoje kasmet nustatoma beveik 700 naujų inkstų vėžio atvejų.

   Inkstų vėžys ligos simptomai:

   • Karščiavimas
   • Kūno masės mažėjimas
   • Bendras nuovargis
   • Juosmens skausmas
   • Nugaros skausmas
   • Kraujas šlapime
   • Inkstų dieglys

   Priežastys

   Inkstų vėžio priežastys nėra žinomos. Rizikos veiksniai inkstų vėžio atsiradimui yra tabako dūmai ir cheminės medžiagos naudojamos pramonėje (kadmis, asbestas, švinas). Yra ir genetiškai perduodamų inkstų vėžio formų (Vilmso navikas). Esant paveldimam inkstų vėžiui, gali būti keli navikai inkste, taip pat gali būti pažeisti abu inkstai.

   Ligos eiga

   Iš pradžių jokių simptomų nebūna. Tik esant jau nemažam navikui, atsiranda šono, pašonės skausmas, galima naviką užčiuopti pilve, matomas kraujas šlapime. Vienintelis inksto naviko požymis gali būti nepaaiškinamas karščiavimas. Ligoniai dažnai skundžiasi nuovargiu, kūno masės mažėjimu, dažnai būna padidėjęs arterinis kraujospūdis, pilnakraujystė (padaugėja kraujyje eritrocitų, hemoglobino). Jei vyrams kairiojo inksto navikas perauga į lytinę veną, atsiranda varikocelė (išsiplėtusios sėklidės ir sėklinio virželio venos), kuri ligoniui gulint neišnyksta. Čiuopiamas darinys pilve – tai gana vėlyvas simptomas, kai navikas jau būna gana didelis. Simptomai išryškėja tik ligai pažengus. Kai inksto navikas apima inksto taureles ar geldelę, tai dažnai pasireiškia kraujavimu. Kraujui tekant šlapimtakiu, jis sukreša ir susidaro sliekų pavidalo krešuliai. Krešuliui sutrikdžius šlapimo nutekėjimą, gali prasidėti inkstų diegliai. Kraujavimas gali būti tik vieną kartą šlapinantis arba tęstis keletą valandų, dienų ir netikėtai išnykti. Kraujavimas gali pasikartoti po kelių dienų ar mėnesių ir net po kelerių metų. Ne visada ligoniai pastebi raudoną šlapimą. Kraujas šlapime gali būti nustatomas tik atlikus šlapimo tyrimą, todėl vyresniems žmonėms atlikus šlapimo tyrimą ir radus jame eritrocitų (raudonųjų kraujo kūnelių), visada reikia išsitirti dėl galimo inkstų naviko. Skausmas juosmenyje, pašonėje kyla navikui apėmus inksto kapsulę ar aplinkinius audinius, esant didesnėms metastazėms sritiniuose limfmazgiuose. Skausmas paprastai būna bukas, gana plačiame plote, pastovus, pasitaiko ir stiprių, priepuolinių skausmų. Kadangi dabar gana dažnai net profilaktiškai atliekama pilvo organų echoskopija, tai aptinkami dar visai nedideli inkstų navikai. Anksti atlikus operaciją, pašalinus pažeistą inkstą, kol dar nėra metastazių, galima tikėtis visiško pasveikimo. Esant išplitusiam navikui, ligoniai dažniausiai miršta nuo kitų organų (kepenų, plaučių, smegenų) pažeidimo.

   << Atgal į ligų sąrašą